Aktualności

Drukuj

293 km/h, rekord prędkości na polskich torach


PKP Intercity zakupiło 20 pociągów tej serii do obsługi relacji Gdynia – Warszawa – Katowice/Kraków z przedłużenia niektórych relacji do Rzeszowa, Bielska Białej, Gliwic i Wrocławia. Kontrakt na zakup tych pociągów podpisano 30 maja 2011 r. Pierwszy zespół dotarł do Polski w sierpniu 2013 r. i od tego czasu jest poddawany testom. Testy prędkości maksymalnej zaplanowano na listopad na linii CMK na odcinku Góra Włodowska – Psary. W kolejnych próbach osiągano coraz wyższe prędkości. W sobotę 23 listopada pociąg przejechał z prędkością do 191 km/h. W ostatnim dniu testów, w czwartej tego dnia jeździe testowej osiągnięto prędkość 293 km/h, która jest obecnym polskim rekordem.

Testy miały na celu sprawdzenie elementów pociągu i uzyskanie zezwolenia na dopuszczenie wydawanego przez Urząd Transportu Kolejowego. Wystarczyło 275 km/h. Okazało się, że dobre parametry trakcyjne i biegowe pociągu umożliwiły osiągnięcie większej prędkości. Podczas testów badano też oddziaływania pociągu na infrastrukturę torową i sieć trakcyjną. Testy będą trwały przez następne miesiące, w tym w warunkach zimowych.

Dostawa wszystkich pociągów zakończy się w 2014 r. a od grudnia 2015 r., wraz z nowym rozkładem jazdy, wejdą one do eksploatacji.


Autorzy fotografii: Grzegorz Koclęga, Agata Pomykała, Artur Rojek
Galeria

Agata Pomykała
Sekretarz
Komitetu Rozwoju Kolei Dużych Prędkości w Polsce
Stowarzyszenie Inżynierów i Techników Komunikacji

516 039 535, Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.